napsali o nás

MAŽIF 2

03.01.2013 01:47

MAŽIF 2 - Malý židovský festival Městská knihovna v Praze vás zve 28. dubna 2013 od 17 hodin do velkého sálu Městské knihovny Praha 1, Mariánské nám. 1/98 na druhý ročník malého židovského festivalu MAŽIF. Je určen všem, kteří chtějí lépe poznat židovskou kulturu, protože ta zaujímá právě svojí originalitou. Nabídneme posluchačům to nejzajímavější z oblasti hudby, která na rozdíl od převážné většiny festivalů čerpá ze zcela jiných pramenů a navazuje na žánr, který byl od nástupu fašismu až po konec totalitní ery u nás tzv. na indexu. Přesto si židovská melodika i žánrová rozmanitost v posledním desetiletí minulého století opět našla své místo na naší hudební scéně a zájem o ni neustále stoupá jak mezi interprety, tak mezi posluchači. V dalším ročníku Mažifu, který je dedikován státu Izrael chceme oslovit náročnější příznivce židovské kultury. Obecenstvo si bude mít možnost poslechnout kromě klezmeru i díla židovských komponistů vážné hudby v podání našich a zahraničních vynikajících umělců, jako jsou klavírní virtuozka Marina Kantor (Izrael), Jiří Hošek a Dominika Weiss Hošková -- violoncello, Alexander Shonert - housle a Natalia Shonert - piano, hudební soubor Tateloshn a Michal Foršt, dívčí vokální trio Makabara, trio L, chaim, duo Tut Sade, hudební skupina Shirah a orchestr Šarbilach. Festival bude zahájen znělkou Jaromíra Vogela Mažif. Seznámíme vás také s ukázkou hebrejských tanců v podání taneční skupiny Besamim. Moderovat budou Pavla a Eliana Vondráčkovy. Záštitu na MAŽIF 2. udělilo Židovské muzeum v Praze, Milan Hein a divadlo Ungelt. Projekt finančně podpořili NFOH, Nadace Gideona Kleina, SAI, Fridrich Cohen a další. Festival pořádá Muzika judaika o.s. Kontakt: Blanka Vogelová 739 020 260, 775 176 684, 271 742 758 www.vogelavos.cz Vstupné 150 CZK Pokladna -- tel.: 222 113 425, 222 113 377

Prachatice

28.06.2008 00:00

PRACHATICE - 28. června 2008 - 22:05 - V prachatickém hotelu Park se v pátek 27. června v podvečer uskutečnil benefiční koncert české slavice Lucie Bílé a jejích hostů. Před zaplněným sálem hotelu zpívali pro Rodinný dětský domov Sluníčko ve Vitějovicích. 

 

 Text: Tomáš Přibyl, foto: Zdeněk Přibyl 

Rodinný dětský domov Sluníčko působí na faře ve Vitějovicích. "Mladým lidem napomáháme při prvních krůčcích v samostatném životě ve chvíli, kdy odcházejí z dětského domova nebo pěstounské rodiny," uvedla už dříve ředitelka Rodinného dětského domova Sluníčko Ivana Stránská a před koncertem novinářům řekla: "To, co dělám, není práce, ale spíš náplň života."

   Výtěžek benefice chce Sluníčko použít na dokončení investic - například na koupelnu a dojít by mělo i na prázdninový výlet pro klienty domova. Všichni umělci vystoupili bez nároku na honorář a organizátoři jim platili jen náklady. Výtěžek by měl být znám v nejbližších dnech. 

   Koncert moderovala nevidící slovenská zpěvačka Alexandra Bangová, jejíž manžel tu také zpíval a známý prachatický moderátor mnoha akcí Jaroslav "Dárek" Černý. Vystoupení v sobě spojilo kromě Lucie Bílé i slovenské zdravotně postižené zpěváky a zpěvačky a také zástupce prachatické kulturní scény. Představila se tu Česká píseň a mladí tanečníci Tanečního studia 4EVER. 

   S Lucií Bílou vystoupila také kapela Ďábelské housle Jana Berkyho-Mrenici a přijela i slovenská superstar Věrka Berkyová a slovenská skupina nevidomých Ambrelo, bratři Vilnroterovi z Košic, česká zpěvačka postižená Turnerovým syndromem Lenka Kosinová, Petr Mira a Miro Matyščák nebo trio Makabara a česko-finský houslista Kristian. 

   Hlavním pořadatelem koncertu bylo občanského sdružení nevidomých Ambrelo, v jehož čele stojí právě Alexnadra Bangová. 

https://www.prachatickonews.cz/kultura/kul366.htm

Den otevřených dveří

06.06.2008 00:00

Základní umělecká škola Rakovník připravuje den otevřených dveří

Rakovník/ Tento pátek 6. června 2008 proběhne tradiční kulturně–společenská akce v prostorách Základní umělecké školy v Rakovníku.

Autor:
Redakce

Pod již zavedeným názvem Den otevřených dveří v Základní umělecké škole Rakovník se v rámci této akce uskuteční od jedenácti do dvanácti hodin dopoledne Koncert pro školy, od třinácté do sedmnácté hodiny si mohou zájemci a návštěvníci prohlédnout školu a navštívit výstavu výtvarného oddělení nebo se také přímo zapsat ke studiu na této umělecké škole. Na nádvoří hudební školy budou probíhat vystoupení žáků a absolventů.
V podvečer od 17 do 22 hodin bude program pokračovat koncertem muzikantů, kapel a dalších pozvaných hostů. Na mobilním podiu umístěném na nádvoří školy vystoupí například orchestr Ideal band, Rakovnický komorní orchestr,
skupina Innamorata, Vokální trio Makabara, kapely Kix band, J B & Backlight, K band, Grippeds a Bigbang. V průběhu tohoto programu bude pro návštěvníky v areálu školy připraveno občerstvení.
„Počasí máme objednané a zajištěné již několik týdnů předem a jsme přesvědčeni, že celý průběh akce dopadne stejně dobře jako v minulém roce, kdy školu navštívilo opravdu
velké množství návštěvníků. S loňským průběhem akce jsme byli nadmíru spokojeni, zájem byl opravdu obrovský“ komentuje s úsměvem připravovanou akci učitel Standa Brabec.
„Na Den otevřených dveří jsou srdečně zváni nejen zájemci o
studium, ale hlavně všichni příznivci hudby“ uzavírá pozvánku na tuto každoroční tradiční akci ředitelka školy Libuše Podaná.

Deník/ Michal Elznic
https://rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/zus_rakovnik_20080604.html

 

Oáza

27.05.2008 00:00

Zahradní slavnost

Dne 27. května 2008 bude slavnostně zahájena prodejní výstava obrazů a keramiky Studia Oáza s názvem Zahradní slavnost. Vernisáž proběhne od 16.30 hodin v Komunitním a mateřském centru na Kampě. Patronem výstavy je pan Vlastimil Harapes, výstavu zahájí paní Marta Vančurová, hudební doprovod zajistí Trio Makabara a hudebníci ze souboru Musica Pro Sancta Cecilia. Pohoštění poskytne restaurace Barbar.

Mají trio Makabara

01.01.2008 00:00

Mají trio Makabara!

Kdo jsou tyto ženy:
Barbora Janová, 20 let, Brno
Kateřina Uličná, 20 let, Otrokovice
Marie Vostatková, 23 let, Rakovník
Co dělají: Nevidí, ale o to víc slyší

makaKdyž byl Kateřině rok, operovali jí šedý zákal a dnes slabě vidí na jedno oko. Marie kvůli nádoru zcela ztratila zrak u levého oka a Bára téměř nevidí, protože má zelený zákal. Vedle zrakového postižení spojuje tyto dívky ještě vášeň k hudbě. Studují zpěv na konzervatoři Jana Deyla, kde se učí zrakově postižení hudebníci. Za vznik jejich vokálního tria může tamní profesorka, kterou napadlo, že by mohly vyzkoušet trojhlas.

„Zjistily jsme, že nám to spolu ladí, a tak nějak přirozeně vyplynulo, že jsme se začaly scházet ve škole a na internátě a zkoušely nové věci. Své společné zpívání jsme ale nebraly moc vážně, dokud jsme nevyhrály soutěž pro postižené hudebníky v USA," vypráví Marie. Tehdy dívky seskládaly z iniciál svých jmen název Makabara a nahrály několik koled a lidových písní.

„Budoucnost si rozhodně plánujeme v Makabaře," vzkazují kurážné ženy a hodlají se prosadit i v konkurenci pěvců, kteří si nemusí noty zvětšovat a číst je s lupou. Jejich nahrávku můžete získat zdarma při koupi láhve sektu Soare.

Ohromily Washington
Na soutěž nevidomých hudebníků se do Washingtonu sjelo sto adeptů na vítězství z celého světa. Vyhrály tyhle Češky! A rozhodly se, že se zpěvem budou živit.

Třio Makabara

21.12.2007 00:00

Trio Makabara

Jindřich Bálek  21.12.2007

Makabara

 

Makabara  

Během předvánočních koncertů jsme se letos mohli setkat také s vokálním triem Makabara. Tvoří jej studentky pěveckého oddělení Konzervatoře Jana Deyla a střední školy pro zrakově postižené v Praze a interpretuje hudbu od nejstarších pramenů přes folklór až po skladby soudobých autorů. Následující rozhovor berte také jako pozvánku k vysílání předvánoční nedělní Čajovny, kterou vysíláme na Vltavě 23. prosince v sedm večer. Jejími hosty budou členky tria Makabara Marie Vosatková, Kateřina Uličná a Barbora Janková a také člen výběrové komise Fondu Soare, ze kterého mohou čerpat finanční pomoc hudebníci se zdravotním postižením. Jindřich Bálek se členek souboru Makabara nejprve zeptal, jak přišly na nápad založit vokální trio.

https://www.rozhlas.cz/mozaika/hudba/_zprava/409354

Tři jména

12.10.2007 00:00

Tři jména, tři úspěšné slabozraké dívky (12.10.2007)

Tři jména, tři úspěšné slabozraké dívky z vokálního tria Makabara. Pro nevidomé a slabozraké je pocit svobodné a soběstačné bytosti velmi důležitý. Je ale stále těžké vytvořit pro něj podmínky. Žena-in.cz vám přináší zajímavý rozhovor se členkami souboru, které si své životní místo našly a jsou na hudebním poli spokojené a úspěšné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbora Janová, 20 let

Pochází z Brna. K hudbě se dostala již v dětství, ve své rodině. Zpěvu se začala věnovat již na základní škole a od 4. třídy navštěvovala hodiny sólového zpěvu při Lidové škole umění. Kromě toho se Barbora věnuje od svých 6 let také hře na violoncello a na klavír. Po ukončení základní školy úspěšně absolvovala přijímací řízení na Deylovu konzervatoř a střední školu pro zrakově postižené v Praze, kde v současné době studuje zpěv a hru na klavír. V její dosavadní tvorbě se pokouší především spojit hru na violoncello se zpěvem a věnovat se volné improvizaci. Zajímá ji jazz, blues, šansony či spirituály. V současné době vystupuje také samostatně na koncertech se svým spolužákem, který ji doprovází hrou na klavír. Do budoucna by se ráda věnovala pedagogické činnosti a především výuce zpěvu.

Kateřina Uličná, 21 let

Pochází z Otrokovic. Od útlého věku navštěvovala folklorní soubor Pláňata, kde se také dostala ke zpěvu. V 5 letech začala hrát na housle, ale nakonec přešla ke hře na kytaru, které se věnuje dodnes. Po dokončení základní školy byla její další volba jasná – rozhodla se zůstat u hudby a věnovat se jí intenzivně na konzervatoři. Sama komponuje folkové písně. Působí ve folkové kapele a v otrokovickém sboru Světýlek. V rámci spolupráce se SONS vystupovala několikrát se souborem Hradišťan. Kateřina se věnuje také brazilskému tanci capoeira, který pro ni představuje spojení mezi hudbou a pohybem. Jak sama říká: „Capoeira je v podstatě rozhovorem dvou lidí, hráčů, dvou těl. Jeho zvládnutí je pro mne velkou výzvou.“

Ráda by se dále vzdělávala a věnovala se profesně muzikoterapii.

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

Marie Vostatková, 23 let

Narodila se ve Varnsdorfu, žije v Rakovníku. K hudbě se jako ostatní dvě členky tria Makabara dostala přirozenou cestou díky rodičům. Ve druhé třídě základní školy začala navštěvovat Lidovou školu umění, kde zpívala ve sboru, později také hodiny sólového zpěvu a hru na klavír. Po ukončení osmiletého gymnázia se rozhodla pro další dráhu na konzervatoři, kterou nyní navštěvuje. Mimo jiné také studuje Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem – obor učitelství pro 1. stupeň. V hudbě se věnuje nejvíce zpěvu, hraje na kytaru a klavír.

Ráda by se v budoucnu zabývala pedagogickou činností, ve které bude moci spojit své dosavadní zkušenosti a vše, co ji v hudbě baví a zajímá.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

MArie Vostatková 1. soprán

KAteřina Uličná 2. soprán

BARborA Janová alt

 

Trio bylo založeno v roce 2004 z iniciativy profesorky Marie Kozákové. Tvoří jej studentky pěvecké třídy Konzervatoře Jana Deyla a střední školy pro zrakově postižené. Trio interpretuje českou hudbu od nejstarších pramenů (chorál Svatý Václave), přes folklor až po skladby soudobých autorů (Zdeněk Šesták, Zdeněk Lukáš, Jiří Doubek, Jiří Pavlica).

Co vás svedlo dohromady, jaké byly vaše společné začátky?

Byla to vlastně náhoda, která nás svedla dohromady. Krátce pře Vánocemi jsme společně s paní profesorkou Kozákovou zkoušely nějaké věci a dostaly jsme noty pro tři hlasy. Byly jsme nadšené jednotnou kvalitou hlasů a rozhodly jsme se společně zpívat dál, pod vedením paní profesorky. Začaly jsme nacvičovat více věcí a postupně se rozvíjel a upravoval náš repertoár.

Na začátku toho všeho ale rozhodně nestál žádný záměr. Neměly jsme v úmyslu založit nějaké vokální trio, ale situace tomu tak chtěla a naše hlasy vedle sebe zněly tak přirozeně, že jsme se tomu začaly věnovat více. Prvotním impulsem k založení tria bylo především společné hlasové školení, pod vedením paní profesorky, jejíž výuku jsme v době počátků Makabary všechny tři navštěvovaly. Zkusily jsme zkrátka jednu věc a vyšlo to.

Co vám dává hudba, v čem vám pomáhá?

Hudba je pro nás důležitou součástí života, bez níž si to už ani neumíme představit. Lidé se zrakovým postižením vnímají hudbu daleko intenzivnější než vidoucí. Na konzervatoři můžete potkat mnoho lidí, kteří mají absolutní hudební sluch. Tam, kde nám Pán Bůh vzal, přidal nám naopak na hudebním vnímání. Hudba je nejlepším prostředkem k vyjádření vlastních pocitů. Někdo může namalovat obraz. My ho namalovat nemůžeme. Můžeme ale zazpívat písničku a tou vyjádřit, co cítíme. Hudba dává navíc zrakově postiženým možnost dalšího uplatnění a profesního rozvoje. Nejdůležitější v životě je vůbec si nepřipouštět jakýkoliv handicap a nechat vše plynout normálně. Dělat, co Vás baví a zajímá. Omezení zrakově postižených jsou samozřejmě mnohá, ale daleko důležitější je uvědomovat si, že je toho přesto daleko více, co můžeme dělat. Jde o to dívat se na věc s nadhledem.

 

 Jak vás vnímá okolí jako Makabaru?

Máme dobrý pocit, že jsme něco dokázaly, ale doufáme, že je toho ještě daleko více před námi. Spíše to celé vnímáme jako jakousi šanci a startovací můstek. Myslíme, že je také důležité, že jsme svou tvorbou vyplnily dosavadní mezeru na trhu. Existuje sice několik podobně laděných vokálních uskupení, ale především to, že zpíváme bez kapely a jsme vokální trio z nás dělá něco zajímavého a jiného.

 

 Proč je vlastně trojhlasý zpěv tak netradiční?

To vychází již ze středověké tradice zpěvu pro dva mužské a dva ženské hlasy. Souvisí to úzce s dějinami hudby a hudebním vývojem, kde byla vždy tradičně psána hudba pro dva a dva hlasy. Tenhle vývoj se pak ustálil a byl respektován. Skladby, které interpretujeme, jsou buď přímo psány pro netradiční složení trojhlasu, nebo je upravujeme tak, abychom je mohly zpívat.

 

 

Jak probíhá spolupráce v Makabaře, vycházíte si vstříc, nebo je to čistě profesní záležitost?

Naštěstí jsme všechny kamarádky, takže práce v Makabaře pro nás není jediným časem, kdy se vzájemně sejdeme a můžeme být spolu. Myslím, že právě to, že jsme si celkově hodně blízké, nám pomáhá v dalším rozvoji. V podstatě i díky tomu byly společné začátky o mnoho snazší. Nemusely jsme se takříkajíc hledat. Ani hudebně, ani osobně. Zkrátka jsme se znaly a hlasy už k sobě zvláštním způsobem ladily. Zní to asi neuvěřitelně, ale je tomu skutečně tak.

 

 

Pomohla vám nějakým způsobem škola?

Škola nám především dává materiální zázemí. Reprezentujeme školu na mnoha akcích a je to samozřejmě důležitá součást naší práce. V každém případě nás podporuje a bez ní bychom to nezvládli.

 

 

Kde všude jste jako trio Makabara vystupovaly a kolik koncertů máte v průměru do roka?

Vystupujeme často v Praze, na Vysočině, v rámci folkových festivalů, v Podkrkonoší.

Počet koncertů se dá jen těžko nějak odhadnout, záleží na momentální situaci a každý rok je to jiné. Dlouhodobě spolupracujeme také s Národní knihovnou v Praze.

 

https://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=33820&id=5

Čeho si ze své dosavadní práce nejvíce ceníte?

Největší úspěch pro nás bylo určitě vystoupení v Chrámu svatého Víta v roce 2005, ve Svatováclavské kapli, za účasti kardinála Vlka. To bylo určitě důležité vystoupení v naší dosavadní kariéře, jestli se to tak dá říci. Samozřejmě si také moc ceníme koncertování v USA (Washington, Houston, Baltimore).

 Máte nějaké vysněné místo, kde byste rády vystupovaly ?

Pokud bychom to měly nějak zobecnit, pak tou metou bude asi Rudolfinum.

V rámci svého působení v Makabaře jste měly možnost podívat se do USA, kde jste se úspěšně zúčastnily soutěže pořádané společností VSA Arts. Co pro vás výhra v této prestižní soutěží znamená?

Pro nás to bylo určitě důležité, byť to celé bylo poměrně krátké a rády bychom se do Ameriky znovu vrátily. Zkušenost to byla obohacující. Profesně nás to posunulo především vůči okolí, které nás teď vnímá daleko intenzivněji. Dokonce máme i více koncertů. 

 Co vaše další úspěchy?

Máme za sebou například spolupráci s Danielem Landou v rámci projektu Neofolk a večer s Karlem Krylem a potom také v rámci jeho turné Bouře.

V čem spatřujete svůj další hudební rozvoj? Jaké jsou vyhlídky Makabary do budoucna?

Makabara je pro nás jakási jistota, a přestože přemýšlíme o vlastní práci a kariéře, je to důležitý záchytný bod. Možnost uplatnění je v takovém uskupení daleko větší a jasnější než v sólovém dráze a navíc je to určitě větší zábava a menší tréma.

Naší další metou je především rozšíření repertoáru a natočení vlastního alba, kde bychom mohly svou práci prezentovat. Doufáme, že v tom nám nynější akce Fondu Soare pomůže.

Určitě bychom rády zůstaly a pracovaly společně. Trio nám dává dostatek prostoru pro tvorbu a zároveň nás motivuje k dalšímu rozvoji.

Na otázky odpovídaly studentky Konzervatoře Jana Deyla a střední školy pro zrakově postižené: Barbora Janová, Kateřina Uličná, Marie Vostatková.

Makabara VSA arts international Young Solists

21.04.2007 00:00

Makabara, 2007 VSA arts International Young Soloists

Makabara, vocal trio

 

Makabara, a trio of students from the Jan Deyl Conservatory in Prague, Czech Republic, was founded in 2004 by Marie Kozakova, an instructor at the school. Vocalists Marie Vostatková, Katerina Ulicná, and Barbora Janová, who have low vision, interpret traditional Czech music from original sources, Czech folk music, and compositions by contemporary Czech composers. Makabar, who sing both a cappella and with piano accompaniment, perform regularly at the Prague Municipal Library and elsewhere, including concerts in conjunction with the Olga Havlova Foundation, an organization dedicated to providing opportunities to people with disabilities. The trio’s most important performance to date has been a concert in the chapel of St. Vitus Cathedral at Prague Castle, sponsored by the Czech Cardinal Miloslav Vlk.


 https://www.vsarts.org/x2072.xml